Bumerang - Yazarkafe


İletişim Hattı: 0850 304 6372

PANEL

IE 5.0 veya Daha Üstüne Güncelleyiniz

Sizde bazı sitelere Internet Explorer tarayıcınız ile girdiğinizde IE 5.0 veya Daha Üstüne Güncelleyiniz uyarısı mı alıyorsunuz. İşte bunun sebebi.Bir çok Internet Explorer (IE) kullanıcısı çeşitli sitelere özellikle Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) sitesine girdiği ve çeşitli işlemler yapmak istediği zaman IE 5.0 veya Daha Üstüne Güncelleyiniz uyarısı ile karşılaşmaktadır. Bunun sebebi ve çözümü ise hem size hemde girmiş olduğunuz sitenin hani tarayıcılar ile entegre olarak hazırlandığına bağlıdır. Örneğin girmiş olduğunuz site tüm tarayıcılar ile uyumlu bir şekilde çalışıp size daha iyi bir gezinme sağlayabilmek için tarayıcınızı daha yeni bir sürüme yükseltmenizi istiyor ve siz bu işlemi yaptıktan sonra sorunsuz bir şekilde o sitede gezinebiliyorsanız o sitenin hazırlanışında hiç bir sorun yok demektir. Ancak bazı siteler vardır ki onlar için aynı şeyleri söylemek mümkün değildir.


Bu sitelere örnek olarak Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) sitesini örnek verebiliriz. Bu sayfa hazırlanışında en iyi Internet Explorer tarayıcısının belli başlı sürümleri ile görüntülenebilecek bir şekilde hazırlanmıştır. Bu nedenle Mozilla ya da Opera veya daha başka bir tarayıcı ile girip bu sitelerde işlem yapamamanız sizinle ya da kullandığınız tarayıcı ile alakalı bir sorun değildir. Tamamen o sayfanın hazırlanışından kaynaklanan bir sorundur. Bu sorunla genelde eski tip hazırlanan web siteleri ile karşılaşmanız çok yüksek bir olasılıktır. MEB sitesi buna sadece bir örnektir. Ancak bazı siteler var ki sizden istediği güncellemeyi yaptıktan sonra o siteyi sorunsuz bir şekilde gezinebilmeniz mümkündür. Peki bu tarayıcıyı daha üst versiyona güncelleme işlemini nasıl yapacaksınız?


Aslına bakarsanız bu güncelleme için herhangi bir işlem yapmanıza gerek yoktur. Çünkü hangi tarayıcı olursa olsun yeni bir versiyonu çıktığı zaman ve gün içerisinde kullanıcı ilk defa tarayıcısını açtığı an yeni güncellemenin ya da yeni versiyonun çıktığı ve bu işlemin yapılıp yapılmayacağı konusunda kullanıcıdan izn istenmektedir. Siz bu izni verdiğiniz zaman otomatik olarak tarayıcınız bir üst versiyona geçiş yapacaktır. Ancak bu işlemi manuel yani kendsi yapmak isteyen kullanıcılar tarayıcının üst tarafında yer alan menülerden yine Araçlar menüsüne gelerek Windows Update sekmesine tıklayarak yapabilirler.


Selçuk Yıldırım/Bolindir

Benzer Makaleler
Yorum Yap
Yazdır
Arkadaşına Gönder
Beğen
IE 5.0 veya Daha Üstüne Güncelleyiniz ile ilgili Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun